A legtöbb ismerősöm lakásában gondot jelent a könyvek elhelyezése. Mindig több van, és egyre több lesz, mint amennyire számítottak. A könyvespolcok roskadoznak, több sorban egymás előtt, mögött, egymást takarva álldogállnak a könyvek. A szép sorok tetején keresztben hevernek azok a darabok, amik már végképp sehol nem fértek el. A dédi régi, sárgás lapú könyvei a padláson laknak egy ládában, és lemondóan tudja a család: sosem lesz már lehetőség leszedni őket onnan. A gyerekek könyvei eleinte helyes kis polcokon, majd a játékkosárban burjánzanak el, egy idő után pedig az ágy fiókjában, íróasztalon, mindenhol átveszik az uralmat.
Mindez lehet igazán bájos, otthonos és könnyed. Viszont őrült nehéz takarítani :) Ha tehát ennél rendezettebben szeretnénk megoldani a dolgot, akkor előre gondolkodjunk. Nézzük meg, hogy a könyveink mennyi helyet foglalnak. Praktikus folyóméterben mérni: milyen hosszú polc kell majd ahhoz, hogy mindazt, ami van, elhelyezzük rajta. A nagyobb atlaszokat, albumokat, lexikonokat szélesebb, a kisebb alakú szépirodalmat keskenyebb polcra is tehetjük. Az a jó, az az ideális, ha egy sorban el tudjuk helyezni a könyveket: a hátsó sorban lévők igazságtalanul háttérbe szorulnak.
Szebb a könyvespolc, ha nem sokkal magasabbak a sorközei, mint a rákerülő könyvek. Hacsak nem lebegő polcokkal dolgozunk, amelyek mintha támaszték nélkül nyúlnának ki a falból - ezeknél jó, ha levegős, szellős és tágas a térhatás - próbáljunk olyan polcokat venni vagy beépíteni, amelyek tényleg jól kihasználják a teret. Színes, változatos látvány lesz, hiszen a könyvek gerince látszik majd a polcba mélyen benyúló sötét árnyékok helyett.
Attól függően, mennyire szeretjük a könyveket és mennyire szeretnénk hangsúlyozni őket: kaphatnak színes, fényes, vagy akár megvilágított helyet is a lakásban. A képen a zöld könyvespolc feltűnő és drámai, de nagyon jól mutat. Természetesen azért vegyük figyelembe, hogy ha nincs könyvtárunk - amely esetben ez az egész bejegyzés nem túl fontos :) - egyik helyiségünk fő funkciója sem az, hogy a könyveket tárolja és bemutassa. Ne vegyük el a hangsúlyt a fontosabb funkcióktól, igyekezzünk harmóniában és egységben tartani a szobát.
A könyveket, könyvsarkot vagy csak könyvespolcot igyekezzünk ott elhelyezni, ahol tényleg olvasni fogunk. Különben csak hurcoljuk magunkkal a köteteket, és szétdobáljuk őket a lakásban. Általában mindent próbáljunk meg ott elhelyezni, ahol később szükség lesz rá.
Utolsó gondolat: a gondosan kiszámított polcigényt szorozzuk meg kettővel, de legalább másféllel. Ijesztően hamar kinőjük a könyvespolcainkat. Ami nagyon jó :) Olvassunk sokat!